Truebeam

TrueBeam, kanser tedavisinde devrim niteliği taşıyan, en yeni jenerasyon ışın tedavi teknolojisidir. TrueBeam sistemi, robotik görüntüleme, otomatik hasta konumlandırma, hareket yönetimi ve tedaviyi dinamik olarak senkronize etmek için tamamen yeniden yapılanmış bir kontrol sistemi ile bir çok teknik yeniliği kullanır. Çok amaçlı bir platform olarak konusunda dünya lideri olan VARIAN firmasının 60 yıllık tecrübesi ile tasarlanan TrueBeam sistemi, konvansiyonel ve 3-boyutlu konformal radyoterapi yanında görüntü eşliğinde radyoterapi ve radyocerrahi (IGRT ve IGRS), yoğunluk ayarlı radyoterapi (IMRT), hacimsel yoğunluk ayarlı ark terapi (RapidArc) ve stereotaktik vücut radyoterapisi (SBRT) dahil tüm ileri radyoterapi modalitelerinde kullanılabilir.

TrueBeam’in ışın tedavisinde kullanılan diğer cihazlardan farkı nedir?

TrueBeam cihazı radyoterapi ve radyocerrahiyi aynı platformda gerçekleştirmesi ile diğer radyoterapi cihazlarına üstünlük sağlar.
Sektördeki en yüksek Doz hızı özelliği ile çok kısa sürede tedavi olanağı sunmaktadır.
Gelişmiş robotik görüntüleme özelliği sayesinde hastanın tedavi pozisyonun da 3 boyutlu görüntülemesini yaparak, dışarıdan bir müdahaleye gerek kalmaksızın hızlı ve hassas bir şekilde tedavi pozisyonlaması yapabilmektedir. Nefes kontrollü volumetrik tedavi özelliği ile, en hassas nefes kontrollü tümor takibi
Sektördeki en ince mlc lif kalınlığı ile (3mm) hassas tümör şekillendirmesi
Ar-Ge faliyetleri için özel geliştirilmiş developer mode sayesinde klinik dışı bilimsel çalışmalar yapma imkanı sağlar
Sektördeki en geniş ve çeşitli enerji aralığına sahiptir
Gerçek zamanlı imaj işleme teknolojisi ile çarpma ve sıkışmalara karşı maksimum güvenlik sağlar
Geliştirilmiş özel otomasyon sistemi sayesinde sistem üzerindeki 100.000 noktada 10mili saniyede bir kontrol yaparak, tedavinin en doğru şekilde uygulanmasını sağlar
Tedavi hassasiyeti 0.5 mm altındadır

TrueBeam STx Hangi Kanserlerin Tedavisinde Kullanılıyor

TrueBeam STx radyoterapi gerektiren tüm kanser türlerinin tedavisinde kullanılabilir. Fakat özellikle senkronize hareket yönetimi sayesinde, akciğer, meme, prostat ve spinal bölge kanserlerinin tedavisinde büyük fark yaratmaktadır. TrueBeam STx sistemi ayrıca hasta etrafında sürekli dönerek verdiği doz ile görüntülemeyi senkronize ederek tümör hareketini göz önüne alarak telafi eden ‘‘Gated’’ RapidArc teknolojisini de olanaklı kılmaktadır.

TrueBeam STx’in Avantajları

 • ‘‘Akıllı’’ otomasyon, görüntüleme, konumlandırma ve hastaların tedavisinde gerek duyulan adımların sayısında beş kata kadar azalma ile tedavileri hızlandırır.
 • FFF (Flattening Filter Free-Filtresiz Demet) modu ile 2400 MU/dakika’ya kadar doz hızıyla, tedavi sürelerini kısaltarak hastaya daha fazla rahatlık sunar. Normalde 10-15 dakika süren standart bir IMRT tedavisi iki dakikadan daha az zamanda tamamlanabilir.
 • 40 dakikadan iki saate kadar süren kompleks bir radyocerrahi uygulaması ise 5 ile 20 dakika arasında tamamlanabilir.
 • Çok kısa sürede yaptığı doz gönderimi sırasında tümör hareketine daha az zaman bırakarak isabetin arttırılmasını olanaklı kılar: TrueBeam STx sisteminin hassasiyeti bir milimetreden küçüktür. Bu kesinlik görüntüleme, hasta konumlandırma, hareket yönetimi, ışın şekillendirme ve doz gönderme teknolojileri arasında yeni bir senkronizasyon seviyesi oluşturan, tedavi boyunca her on milisaniyede bir doğruluk kontrolleri yapan sistemin sofistike mimarisi ile sağlanmıştır. Tedavi devam ederken 100,000’den fazla veri noktası sürekli gözlenerek sistemin ‘‘doğru bir izomerkez’’ veya tedavi için odak noktasını koruması temin edilmektedir. Bu yükselmiş hassasiyet seviyesi doktorların hareket eden bir organ içindeki tümörü yüksek doğrulukla tedavi etmesine olanak sağlar.

  TrueBeam STx Diğer Yöntemlere Göre Daha Çok Tercih Edililir, Çünkü…
  Daha isabetlidir:Tedavi odağına daha iyi isabet eden ışınlama yapar.
  Daha hızlıdır: Seans süresini azaltır.
  Daha yüksek performanslı bir tedavi süreci sağlar: Seans sayısını azaltır.
  Radyoterapi ve Radyocerrahi seçeneklerini hasta için konforlu bir şekilde entegre olarak aynı platformda sunabilen bir teknolojidir.

 

tb